Americký volební systém: jak funguje?

05 Úno 19:54

Prezidentské volby v USA jsou celosvětovou událostí. Každé čtyři roky mají Američané volit svého prezidenta. Americký volební systém je však velmi složitý a v mnoha ohledech odlišný od našeho.

V tomto příspěvku se proto budeme hlouběji zabývat fungováním volebního systému v USA. Uvidíme, co na to řeknou primární volby a velcí voliči. Poté si projdeme povinnosti a kvalifikaci prezidenta Spojených států.

Forma vlády Spojených států

Než se začneme zabývat fungováním amerického volebního systému, je důležité pochopit, jaký typ vlády ve Spojených státech existuje.

Spojené státy jsou prezidentskou federativní republikou. Pro pochopení amerického politického systému jsou zásadní dva aspekty této denominace:

  • prezidentský: označení vládního systému USA, které zdůrazňuje primát postavy prezidenta. Pak zjistíme, jaké jsou jeho schopnosti a povinnosti.
  • Stát je charakterizován jako federální, pokud zahrnuje další vládní instituce se svrchovanou mocí. Ve Spojených státech je to 50 federálních států.

Spolkové země mají větší pravomoci než například 20 italských správních regionů. Podle ústavy USA má každý stát správní a vládní pravomoci.

Kromě 50 federálních států mají Spojené státy také federální distrikt: District of Columbia.

Úloha prezidenta Spojených států amerických

Vzhledem k tomu, že Spojené státy jsou prezidentskou republikou, má prezident Spojených států větší pravomoci než prezident Italské republiky. Ve skutečnosti má prezident výkonnou moc federální vlády a prosazuje zákony v souladu s politickým uspořádáním Spojených států. Je také vrchním velitelem armády Spojených států.

Kongres Spojených států amerických, zákonodárný orgán země, má zákonodárnou moc. Kongres je dvoukomorový orgán složený z:

  • Sněmovna reprezentantů: Sněmovna reprezentantů: 435 zástupců volených každé dva roky;
  • Senát se skládá ze 100 senátorů, jejichž funkční období je šestileté.

Americký kongres

Naproti tomu Nejvyšší soud Spojených států vykonává soudní moc v zemi.

Kdo může kandidovat ve volbách prezidenta USA?

Abyste mohli kandidovat na prezidenta Spojených států, musíte splnit následující podmínky:

  • být rodilým americkým občanem: naturalizovaní občané se na tuto pozici nehodí;
  • musí být starší 35 let
  • strávili ve Spojených státech nejméně 14 let.

Kdo může kandidovat ve volbách prezidenta USA?

Abyste mohli kandidovat na prezidenta Spojených států, musíte splnit následující podmínky:

  • být rodilým americkým občanem: naturalizovaní občané se na tuto pozici nehodí;
  • musí být starší 35 let
  • strávili ve Spojených státech nejméně 14 let.

Mandát prezidenta Spojených států také splňuje následující kritéria:

  • Funkční období prezidenta je čtyřleté.
  • Funkční období prezidenta oficiálně začíná 20. ledna po volbách.
  • Prezident může být znovu zvolen pouze jednou, a to celkem na dvě po sobě jdoucí funkční období.
  • V případě, že prezident zemře nebo odstoupí, je ukončením mandátu pověřen jeho viceprezident.
  • Po uplynutí funkčního období se prezident nestává senátorem, jako je tomu v Itálii.

Další pravomoci amerického prezidenta

Kromě výkonné moci má vítěz amerických voleb přístup i k dalším pravomocem.

Prezident vybírá devět soudců Nejvyššího soudu. V důsledku toho má prezident moc nad soudním systémem země.

Kongres má zase pravomoc přijímat právní předpisy. Na druhou stranu má prezident právo toto opatření vetovat. Opatření se nyní dostane do Kongresu, kde se o něm bude hlasovat podruhé. Poslanci Kongresu se mohou pokusit prezidentovo veto přehlasovat a zákon přijmout. To je však možné pouze v případě, že jsou splněny následující podmínky:

  • Hlasování prostřednictvím otevřeného hlasování znamená, že hlasování již nebude tajné;
  • Nutnost dvoutřetinové většiny voličů je velmi neobvyklá. Ve skutečnosti to naznačuje, že členové prezidentovy vlastní strany jsou proti jeho volbě.

Jak se volí americký prezident? Třístupňový systém

Zvenčí se zdá, že americký volební systém je složitější. Ve skutečnosti není den prezidentských voleb jedinou událostí, která ovlivňuje, kdo se stane prezidentem Spojených států. Tento postup je rozdělen do tří fází:

  1. Volby v primárkách;
  2. Volby prezidenta;
  3. Hlasy voličů se odevzdávají ve sboru volitelů.

Každá z těchto fází bude podrobně popsána níže.

Kdo může v USA volit?

Volební právo je ve Spojených státech téměř všeobecné. Ve skutečnosti mají právo volit prezidenta všichni občané, kteří dosáhli věku 18 let, což je ve Spojených státech plnoletost.

Občané všech států mají právo volit své zástupce do Kongresu. Obyvatelé District of Columbia a nezačleněných oblastí Spojených států jsou naopak výjimkou.

Patří mezi ně Guam, Portoriko, Severní Mariany a Americké Panenské ostrovy. Před rokem 1971 mohly volit pouze osoby starší 21 let.

Americké primární volby

Institut primárních voleb není ústavou USA stanoven ani upraven. Stranické primárky se však konají pravidelně již více než sto let.

Výsledkem je, že primární volby v Americe se mohou měnit v závislosti na státě nebo straně. Občané přímo vybírají prezidentského kandidáta své strany během primárních voleb.

Tyto volby se obvykle konají po dobu pěti měsíců. Během této doby proběhne řada primárek a sjezdů, na nichž se vyberou delegáti, kteří se zúčastní závěrečného stranického sjezdu.

Během tohoto posledního ceremoniálu jsou oznámena jména kandidátů na posty předsedy a místopředsedy za každou stranu. Tito dva kandidáti tvoří „prezidentskou kandidátku“ strany.

Na prezidenta kandidují dvě hlavní politické strany: demokraté a republikáni. Soutěžit však mohou i nezávislí kandidáti.

Republikáni vs. demokraté

A konečně, odstupující prezident a viceprezident jsou automaticky připuštěni k prezidentským volbám. To je však možné pouze v případě, že prezident předtím nesloužil dvě funkční období.

Prezidentské volby v USA

Systém prezidentských voleb ve Spojených státech je ve skutečnosti nepřímou volbou. Když Američané volí, dávají tím najevo svou volbu prezidentského kandidáta.

Ve skutečnosti volí tu skupinu voličů, která daného kandidáta podporuje. Počet volitelů, o kterém budeme hovořit později, je tedy rozhodující pro pochopení fungování amerických voleb.

Každý člověk má právo volit určitého kandidáta. Případně může hlasovat pro všechny kandidáty spojené s politickou stranou.

Postup prezidentských voleb je do značné míry decentralizovaný. Ve skutečnosti se hlasy voličů počítají na úrovni jednotlivých států. To znamená, že hlasy se počítají v každém státě zvlášť.

Hlasovací mechanismus funguje na principu „vítěz bere vše“. Výsledkem je, že kandidát, který získá nejvíce hlasů, má všechny volitele přiřazené k určitému státu.

Velcí američtí voliči

Abychom skutečně pochopili volební systém této země, musíme nejprve pochopit, kdo jsou hlavní američtí voliči.

Elektoři, často známí jako prezidentští volitelé, jsou voleni jako zástupci amerických občanů ve sboru volitelů. To vyústilo ve výzvu vybrat jednoho z uchazečů o post prezidenta USA.

Každý stát má nárok na určitý počet volitelů podle počtu obyvatel. Obecně platí, že každý stát má minimálně dva volitele. Nejvíce volitelů mají Kalifornie (nyní 55) a Texas (v současnosti 38).

Prezidentský kandidát, který v daném státě získá nejvíce hlasů, obdrží všechny volitele z tohoto státu. Naproti tomu Maine a Nebraska jsou výjimky. Ve skutečnosti se zde hlavní volitelé volí poměrným způsobem.

V americkém volebním systému je 538 volitelů. Ty jsou klasifikovány následovně:

  1. Senátorů je celkem 100;
  2. Je zde 435 poslanců.
  3. District of Columbia budou zastupovat tři volitelé.

Sbor volitelů v USA

Sbor volitelů vzniká po prezidentských volbách a určuje, kdo jsou hlavní američtí voliči. Teprve v této fázi lze určit jména nového amerického prezidenta a viceprezidenta.

Voliči jsou svoláni do hlavního města svého státu, aby volili jednoho z prezidentských kandidátů. Zákon je nenutí volit určitého kandidáta.

Obvykle volí kandidáta, který je otevřeně podpořil a získal křesla v jejich státě. V americké historii se vyskytlo poměrně málo případů neloajálních voličů.

Volitelé ve Spojených státech hlasují tajně. Vítězem je vyhlášen prezidentský kandidát, který získá nejméně 270 hlasů. Stejná kritéria platí i pro výběr místopředsedy. Po ukončení hlasování Kongres sečte výsledky.

Datum voleb v USA

Období prezidentských voleb a sbor volitelů jsou stanoveny ústavou USA.

  • Primární volby obvykle začínají na začátku ledna nebo února každého přestupného roku, kdy se koná Iowa Caucus. Obvykle trvá 5 měsíců a končí v červnu.
  • Prezidentské volby: Kdy se v USA volí, určuje ústava. Úterý následující po prvním listopadovém pondělí je stanoveno jako den prezidentských voleb. Tím se vyhnete tomu, aby volby připadly na 1. listopad, který je federálním svátkem. Prezidentské volby se konají každé čtyři roky, v přestupných letech.
  • Volitelé hlasují ve sboru volitelů první pondělí po první prosincové středě. První lednový týden se v Kongresu sčítají hlasy.
  • Inaugurace prezidenta: Po volbách se nový prezident ujímá úřadu 20. ledna.

Konkrétní příklad: hlasování v prezidentských volbách v USA v roce 2020.

Donald Trump a Joe Biden

Zde je časová osa voleb 2020, která vám pomůže pochopit, jak probíhaly prezidentské volby v USA, v nichž byl zvolen Joe Biden:

  • Primární volby se budou konat od 3. února do 23. června 2020.
  • Prezidentské volby (den voleb) jsou naplánovány na 3. listopadu 2020.
  • Datum voleb: 14. prosince 2020;
  • Součet hlasů v Kongresu bude sečten 6. ledna 2021.
  • Datum inaugurace Joe Bidena je 20. ledna 2021.

Americký volební systém v kostce

V následující tabulce jsou uvedeny hlavní události a postupy prezidentských voleb v USA.

Volby Kdo hlasuje Pro co hlasujete?
Primární volby plnoletí američtí občané Kandidáti strany na funkci prezidenta a viceprezidenta
Prezidentské volby plnoletí američtí občané Hlavní američtí voliči, zástupci jednotlivých států
Volební kolegium Velcí voliči Prezident a viceprezidenti USA

Americký volební systém: nepřímá demokracie

Jak jsme viděli, volební systém ve Spojených státech je poměrně složitý. Její počátky sahají až do doby vzniku země a demokracie. Američtí voliči v tomto systému nevolí přímo prezidentského kandidáta.

Ve skutečnosti budou mít hlavní voliči poslední slovo při volbě prezidenta Spojených států. Tato metoda se také snaží zajistit, aby byli zastoupeni obyvatelé menších států a venkovských regionů. Dnes je však předmětem intenzivního zkoumání a diskusí.

Pochopení fungování amerického volebního systému je důležité pro všechny, nejen pro Američany. Ve skutečnosti může znalost systému, který volí nejmocnější politické osobnosti světa, pomoci každému.

Více informací o amerických volebních obvodech najdete v tomto videu TED (s italskými titulky):

ZJISTĚTE VÍCE:

Máte dotaz ohledně ESTA? Přečtěte si naši sekci Často kladené otázky.

návrat na domovskou stránku.